Çam Katranı Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çam Katranı Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çam Katranı Sabunu, İnsanoğlunun ilk çağlardan beri temizlik ve sağlık için kullandıkları ürünlerin başında sabun gelmektedir. Farklı yöntemlerle, farklı maddelerle yaptıkları sabunların cilde sağladığı yararı gördükçe daha iyisini yapmaya çalışmışlardır. Günümüzde kimyasallarla üretilen birçok ürünün cilde zararlarını gördükçe insanlar iptidai şartlarda üretilmiş olan doğal ürünleri tercih eder olmuştur.

Yapımı günümüze kadar ulaşan doğal sabunlardan biri de çam katranı sabunudur. Doğal olarak elde edilen çam katranı yağı ile üretilen sabunun cilde sağladığı yararları öğrenenler ürünü alarak kullanmaktadırlar. Çam katranı sabunu ciltteki yerleşik olan mikro organizmaları antiseptik özelliği ile yok ederek, bunların vereceği zararları önlemiş olmaktadır.


Çam Katranı Sabununun Faydaları Nelerdir?


Özellikle ergenlik sivilcelerinin tedavisi için kullananlar oldukça etkili bir çözüme kavuşmuşlardır. Ergenlik sivilceleri her gencin büyük sorunudur. Özellikle yüzde oluşan sivilcelerin görüntüsü ve bıraktığı izler nedeniyle birçok birey sorunlar yaşamaktadır. Çam katranı sabununu elle köpürttükten sonra sivilceli bölgelere bastırmadan hafif masaj yapar gibi sürüp iki ya da üç dakika bekleyip durulanmalıdır. Bu uygulama her gün en az bir kez yapılmalıdır. Düzenli olarak yapılacak uygulamalar sonuca ulaşacaktır. Sabun kullanımının bir hafta sonra sivilceler geçti diye uygulamanın bırakılması ergenlik süresince tekrarlayacak olan sivilceler için sonuç vermez. Ergenlik süresinde oluşması kaçınılmaz olan sivilcelerle mücadele için günlük olarak çam katranı sabunu kullanılırsa çözün olacaktır.

Ciltte oluşan mantar, egzama, vitiligo, uyuz ve sedef rahatsızlıklarında da iyi sonuçlar vermektedir. Antiseptik özelliği olan çam katranı sabunu yerleşik olan mikro organizmaları yok ederek ciltte barınmalarını da engellemektedir. Mantar, egzama ve uyuz için çam katranı sabununun kullanımı tek başına yeterlidir. Sedef hastalığının kaynağı stres olduğu için çam katranı sabunu cildi rahatlatır, tahrişi önler; ancak stresi ortadan kaldırmadan çözüm olmaz. Vitiligo rahatsızlığında uzmanların tedavi yöntemlerinin yanında etkilidir.

Derideki siyah noktaların giderilmesinde de çözüm üretmektedir. Gözenekleri temizleyerek mikro organizmaların yerleşmesini engellemektedir. Saç diplerindeki yaraların iyileştirilmesinde de etkilidir. Saç dökülmesini de engellemektedir. Kepek oluşumuna da etkilidir. Çam katranı sabunu düzenli olarak kullanıldığında etkisini göstermektedir. Üç beş gün kullanmayla hiçbir rahatsızlığın geçmesi ya da iyileşmesi mümkün değildir. Sabırla düzenli bir biçimde kullanılmalıdır.

Çam Katranı Sabunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beisya Sabunu Türleri

Beisya Sabunu Türleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sıvı Sabun Formülü Sıvı Sabun Yapılışı?

Sıvı Sabun Formülü Sıvı Sabun Yapılışı?

Papatya Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sabun İçeriği Nelerden Oluşur?

Sabun İçeriği Nelerden Oluşur?

Beyazlatıcı Sabunlar Nasıl Kullanılır?

Beyazlatıcı Sabunlar Nasıl Kullanılır?