Sabun Hammaddesi Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabun Hammaddesi Nedir?

Sabun Hammaddesi, İnsanlar, ilk çağlardan beri temizlik için çeşitli yöntemler kullanıla gelmiştir. Özellikle yağlanan vücut temizliğini yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir. İnsanlar, kil, kum, kül gibi çeşitli yöntemlerle temizlik yapmışlardır. Kül ile yağları kullanarak ilk sabunu yapmışlar, bunu da uzun süre kullanmışlardır.

Sabun Hammaddesi: İlkel şartlarda odun külü ile yağlar üretilen sabun 17. Yüzyılın sonu ve 18. Yüzyılın başlarında Fransız kimyacıların çalışmaları sonucu günümüze kullanılan sabunu yapmayı başarmışlardır. Daha temiz ve kolay sabun yapmanın önünü açmışlardır. Fransız kimyacı Nicolas Leblanc, tuzdan sodyum hidroksit elde ederek yağın daha çabuk biçimde sabuna dönüşmesini sağlamıştır. Yine Fransız kimyacı Eugene Chevreul ise hayvansal yağlarda gliserin ve yağ asitleri bulunduğunu tespit etti. Bu buluşlarla daha hızlı ve seri sabun üretilmeye başladı.

Sabun Hammaddesi Olan Maddeler: Hayvansal yağlar, zeytinyağı, Ayçiçek yağı, Hindistan cevizi yağı, soya fasulyesi yağı, pamuk yağı, palmiye yağı gibi bitkisel yağlardan sabun üretilmektedir. Sabunun yapımında monokarboksilli asitler kullanılmaktadır. Bunlardan doğada serbest halde bulunan 12,14,16 ya da 18 karbon atomu bulunan yağ asitleridir. Sabun yapımında kullanılan yağ asitleri, yağ içinde gliserinleşmiş olarak bulunmaktadır. Hyvanlardan elde edilen iç yağlar, balina yağı ve hidrojenlenmiş bitkisel yağlarda üretilen sabunlar suya dayanıklıdır. Hindistan cevizi yağı içeren yağ karışımından elde edilen sabunlar suda daha kolay çözünür ve azla köpüklü olurlar. Köpükler kirleri kolayca yumuşatır ve bulunduğu yerden çabuk ayrılmasını sağlar. Bu nedenle köpüğü bol olan sabunlar özellikle vücut temizliği için tercih edilir.

Sodyum stearat içeren sabunlar sert ve küçük köpüklü olurlar. Tıraş sabunu olarak kullanılan sabunlar bu tür sabunlardır. Küçük köpüklerin sakalları bir arada tutarak kolay tıraş sağladığı için tercih edilmektedir. Sodyum stearat aynı zamanda kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle toplu yaşanılan alanlarda fazlaca kullanılan sıvı sabunların yapımında da yağ asitlerinden yararlanılır.

Sabun Hammaddesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Butik Sabun Yapılışı

Butik Sabun Yapılışı

Beisya Sabunu Türleri

Beisya Sabunu Türleri

Sabun Üretimi

Sabun Üretimi

Kayısı Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kayısı Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğacı Kayısı Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğacı Kayısı Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Güncel

Kefir Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kefir Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?